I Spotkanie z mieszkańcami Osiedla Koszary
Z "Rewitalizacja Osiedla Koszary"
Przejdź do projektu
KONSULTACJE DO PROCESU REWITALIZACJI OSIEDLA KOSZARY - podsumowanie spotkania
Spotkanie informacyjne 19.04.2023
Grupa I: Monika Pietkiel
- Co trzeba zmienić na osiedlu? Jakie są obawy?
· Zrobić termomodernizację (ocieplenie budynków i dach)
· Ciepła woda
· Sanitariaty (w mieszkaniach socjalnych)
· Chodniki, parkingi, ławeczki, zieleń urządzona
· Oświetlenie (nawet tymczasowe) przy bloku nr 5
· Zainstalować liczniki dla każdego mieszkania oddzielne
· Próg zwalniający przy stadionie i sklepie – tam jest dużo dzieci
· Przeniesienie komórek, które są na środku na boczne obszary (przykleić do garaży gdzie teraz są ogródki działkowe)
· Mieszkańcy chętnie poświęcą działki na porządne komórki (wielkość nawet 2m2 jest już wystarczająca, bo mieszkania są za małe)
· Za dużo objazdów wokół garaży?
· Zamykane klatki schodowe, żeby nie plątali się pijani
· Między stropami (blok nr 5) jest dziura rezonansowa, wszystko bardzo mocno słychać może to zasypać jakimś keramzytem albo uszczelnić wełną?
· Musi być miejsce spotkań, np. osiedlowa „altana”
· Komin trzeba rozebrać. Jest już niebezpieczny, osypuje się, a w tym miejscu uwolnić plac pod plac zabaw i dla spotkań mieszkańców
· Za wysokie czynsze! – obawa, że po remoncie będą jeszcze wyższe
· Plac zabaw jest zdecydowanie niewystarczający ( na osiedlu jest ok 100 dzieci )
· Plac zabaw można przenieść w okolice stadionu, np. tam gdzie jest siłownia
· Przed blokiem nr 5 od strony zachodniej można posadzić drzewa od zachodniej strony, bo w mieszkaniach od słońca jest bardzo gorąco, albo zainstalować markizy
· Posadzić drzewa w ogóle, kiedyś było więcej, ale je powycinali
Do zrobienia na już (przed rewitalizacją)
· Latarnia przed blokiem nr 5
· Pielęgnacja osiki przy klatce schodowej dużej (nr 3)
· Brak wentylacji w mieszkaniu (nr 5)
Grupa II: Katarzyna Korzeniecka & Michał Kotarski
Co trzeba zmienić na osiedlu? Jakie są najważniejsze potrzeby mieszkańców? Co najbardziej przeszkadza na tym osiedlu? Czego tutaj najbardziej brakuje?
- Mieszkańcy bloków przy Alei Kardynała Wyszyńskiego (nr 3,5 i 7) głównie skarżyli się na brak parkingów. Samochody są stawiane właściwie bezpośrednio pod ich oknami, co jest bardzo uciążliwe.
- Ponad to mieszkańcy zwrócili uwagę na oświetlenie (jest dość ciemno).
- Mieszkańcy mają też problem z instalacją wodną – są odwodnienia, robi się błoto.
- Dużym utrudnieniem jest brak piwnic czy wiat rowerowych. Mieszkańcy posiadają tylko „chlewiki” (małe pomieszczenia gospodarcze na podwórku), w których aktualnie trzymają głównie opał.
- Problemem są również dziury w chodnikach,
- Brakuje też ławek – miejsc w których można byłoby odpocząć.
- Mieszkańcy chcieliby skomunikować osiedle bardziej z ulicą Turystyczną.
- Mieszkańcy bloku nr 13 chcieliby wyburzyć „chlewiki” celem poszerzenia parkingów.
- Mieszkańcy sugerują również konieczność wyodrębnienia pasów dla pieszych w miejscu wjazdu na osiedle, naprzeciwko sklepu społem (ludzie przechodzą tamtędy i jest niebezpiecznie, szczególnie wieczorami) – jest to ważne, ponieważ na tej ulicy nie ma możliwości zamontowania progów zwalniających z uwagi na obowiązuje przepisy prawa (bliska odległość hospicjum, przejeżdżające karetki).
- Mieszkańcy bloku nr 5 chcieliby zlikwidować ogródki, ponieważ część ludzi o nie dba, a część nie – w ich ocenie lepsza byłaby trawa w tym miejscu. Mieszkańcom zależy jednak na utrzymaniu jak największej ilości zieleni i chcieliby zasadzenia nowych drzew, krzewów itd.
- Z uwagi na bezpieczeństwo, wszystkim obecnym zależało na zamontowaniu kamer – szczególną konieczność wskazywano między blokiem 5 a 11 oraz od 13 do 7/9.
Mieszkańcy skarżyli się na dziurawy dach, pleśń w mieszkaniach oraz wizerunek budynku z zewnątrz (jedna z mieszkanek opowiadała o sytuacji kiedy turyści robili zdjęcia ich budynku, wyśmiewając wygląd z zewnątrz, sugerując że takich miejsc już nie powinno być).
Czy ma Pan/i obawy co do zmian w tym miejscu? Czy jest coś czego Pan/i się boi, kiedy urząd zacznie decydować o zmianach?
- Mieszkańcy byli pozytywnie nastawieni do zmian. Widać, że zależy im na rewitalizacji i chcieliby, żeby prace zaczęły się jak najszybciej.
- Część mieszkańców mówiła o obawach o plac zabaw, który mógłby zająć miejsce potrzebne np. na parking.
- Mieszkańcy sugerowali, że nie ma na osiedlu dużej liczby dzieci i plac zabaw nie jest konieczny.
- Ponadto mieszkańcy obawiali się likwidacji pomieszczeń gospodarczych tzw. chlewików – z uwagi na brak piwnic, boją się że nie będą mieli wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie swoich rzeczy.
- Część mieszkańców obawiała się zupełnego braku parkingu podczas remontu – jednocześnie pozostali mieszkańcy wskazywali na duży parking przy pobliskim hospicjum.
- Zdecydowanie największym problemem jest tam brak parkingu, mieszkańcy chcieliby mieć swoje własne indywidualne miejsca.
- Mieszkańcy obawiali się oświetlenia – głównym strachem jest zbyt bliska odległość latarni od okien.
- Większość mieszkańców była świadoma czasu trwania rewitalizacji, jednak pojawiały się pojedyncze obawy o zbyt długi okres remontu.
Grupa III: Katarzyna Sztop-Rutkowska
Co trzeba zmienić na osiedlu? Jakie są najważniejsze potrzeby mieszkańców? Co najbardziej przeszkadza na tym osiedlu? Czego tutaj najbardziej brakuje?
- Jest dużo dzieci, potrzebny jest jak najszybciej plac zabaw (mieszkańcy bloku 11a). Nie musi być po stronie budynków mieszkalnych, może być usytuowany np. przy orliku czy siłowni pod chmurką
- Zagospodarowanie przestrzeni wokół bloków - w tej chwili jest duży chaos
- Likwidacja komina
- Potrzebne są uporządkowane parkingi z wydzielonymi miejscami do parkowania
- Przy bloku nr 9 parkuje dużo samochodów, jest to niebezpieczne
- Potrzebne są progi zwalniające lub inne sposoby ograniczenia prędkości - problemem jest szybka jazda samochodami ul. I Pułku Ułanów Krechowieckich, jest lęk przed wypuszczeniem dzieci do samodzielnego przechodzenia przez ulicę
- Potrzebne jest również przejście dla pieszych przechodzących do sklepu spożywczego przy ul. I Pułku Ułanów Krechowieckich
- Ważne jest sprawdzenie stanu drzew na osiedlu, niektóre są postrzegane jako niebezpieczne (często pojawia się drzewo osika między blokiem nr 3)
- Naprawa i wytyczenie chodników i dróg rowerowych
- Brak wiedzy na temat możliwości zmian w zakresie ciepła - konieczne są spotkania z doradcą energetycznym
- Odwodnienie - podczas deszczów z dachów leci woda bezpośrednio na chodniki
- Brak nowych nasadzeń - potrzebna jest zieleń, nowe drzewa
- Brak oświetlenia
- Problem z kanalizacją
- Brak rzetelnych informacji dotyczących możliwości zmian w sposobie ogrzewania mieszkań (w trakcie rozmów pojawiły się np. wątpliwości czy jak ktoś ma ogrzewania podłogowe czy może zmienić dopływ ciepła albo z jakimi remontami trzeba liczyć się przy podłączeniu do CO).
- Potrzebna jest solidna wiedza jakie są alternatywy wobec pieców.
- Problemem są tzw. mieszkania wakacyjne, czy właściciele będą chcieli zmian, jeśli nie muszą ogrzewać mieszkań w sezonie zimowym? Jak ich do tego nakłonić? Poza tym są to duże straty ciepła, jeśli sąsiad nie grzeje w mieszkaniu.
- Nieuporządkowany plac starego CRS-u
- Przy Necku jest wolna przestrzeń do zagospodarowania, czy da się tam coś zrobić np. mały park z placem zabaw?
- Ważne, by zostawić ogródki między blokami i zadbać o nie
- Problemem jest dojazd straży pożarnej do budynków drewnianych, kwestia sprawności hydrantów ppż.
Dodatkowa uwaga mieszkanki (poza terenem Koszar) - potrzebny deptak przy linii brzegowej jeziora - miejsce do spacerowania.
Czy ma Pan/i obawy co do zmian w tym miejscu? Czy jest coś czego Pan/i się boi, kiedy urząd zacznie decydować o zmianach?
- Jest duża obawa, że po zburzeniu garaży, powstanie nowy blok w tym miejscu.
- Gdzie będzie można trzymać swoje rzeczy po zburzeniu garaży, gdzie trzymać opał
- Mieszkańcy będą zaskakiwani decyzjami urzędu. Jest bardzo duże oczekiwanie, że o wszystkich decyzjach w sprawie Koszar będą mieszkańcy wiedzieć kilka miesięcy wcześniej. Jest obawa, że dostaną kilka dni na likwidację “chlewików/garaży”.
Data wydarzenia: kwiecień 19., 2023 od 15:00 do 16:00.
Osiedle Koszary/ budynek Kodermu (w razie niepogody)
